Особливості реалізації лісоматеріалів та ціни на біржових торгах
Опубликованно 26.10.2022 09:06
Попит на деревину є стабільним, оскільки вона використовується у різних галузях промисловості, є необхідною сировиною для деревообробних підприємств. Ще три роки тому прямі угоди між лісозаготівельними господарствами та покупцями містили корупційну складову. Деревина, яка мала найбільший попит, була доступна тільки покупцям, які погоджувалися на тіньові домовленості. Це значно ускладнювало реальний облік вирубок, заважало державі отримувати належні відрахування. Бюджет зазнавав масштабних збитків, оскільки не було прозорої системи торгів та чесного ціноутворення.
Ліцензована біржа, що пропонує зручний формат аукціонів
На сайті Української енергетичної біржі https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/derevina-ta-ii-tsina-j-osoblivosti-prodazhu-lisomaterialiv-v-ukr/ передбачена можливість дистанційної участі у електронних аукціонах з продажу деревини. Торги відбуваються на торговельній платформі, що має державну ліцензію та програмне забезпечення від «Лісогосподарського інноваційно-аналітичного центру». Сучасний сервіс дозволяє пропонувати лоти та ціни в онлайн-фоматі, особиста присутність учасників не передбачена.
УЕБ першою отримала дозвіл проводити електронні торги деревиною. Ціни, які формуються на таких аукціонах, є орієнтиром для вітчизняного профільного ринку.
Вимоги до лісгоспів, які беруть участь у торгах
Щоб запропонувати деревину на онлайн-аукціоні, виробники повинні пройти реєстрацію та акредитуватися. Це дозволяє гарантувати чесні партнерські відносини при укладанні угод. Регламент торгів містить декілька вимог до лісозаготівельних господарств.
- Один лот має містити деревину однакової якості, породи, сорту.
- Виробник, виставляючи сировину на аукціон, обов’язково надає прайси зі стартовими цінами.
- Мінімальний об’єм лоту – 10 кубів деревини.
На електронний аукціон продавці мають право виставляти більше одного лоту. Це стимулює попит та привертає увагу інвесторів.
Вартість деревини: динаміка цін
Зміна формату реалізації необробленої деревини призвела до суттєвої трансформації цін. На сучасному вітчизняному ринку ціноутворення залежить від сорту та породи деревини, місця вирубки, особливостей транспортування та зберігання. Важливу роль відіграє порода та якість лісу. Після впровадження електронних аукціонів, вартість лотів зросла у декілька разів. Чесна конкуренція, стабільний попит та можливість чітко контролювати об’єми проданої деревини дозволяють державі отримувати більші прибутки. Гроші йдуть на розвиток галузі, придбання нових саджанців, відновлення лісових площ.
Переваги аукціонів для покупців деревини
Для підприємців та компаній, що беруть участь у торгах, важливими залишаються декілька переваг:
- прозоре ціноутворення та чесна конкуренція;
- доступ до якісної сировини, яка має найбільший попит;
- можливість придбати рідкісні породи дерев без переплат та тіньових домовленостей;
- гарантії від Української енергетичної біржі, працівники якої супроводжують укладання угод;
- зручний функціональний сервіс.
Категория: Новости индустрии